Psychodietetyka – bo nie zawsze chcieć znaczy móc.

PSYCHODIETETYK – czyli psycholog, dietetyk i trener personalny w pigułce.

Kolejny rok, kolejna dieta, kolejna próba… efekt jak zawsze, żaden lub  tylko na chwilę. Ile razy już dzień zaczynał  się idealnie? Lekkie śniadanie, przekąska, zdrowy obiad, przekąska, lekka kolacja. Nawet udało się pobiegać przez 20min. Super, oby tak dalej! Ale przychodzi godzina 21:00 i bez żadnego hamulca robisz sobie kanapkę z mielonką i majonezem.

Inny scenariusz to taki, kiedy starasz się ze wszystkich sił i po tygodniu ćwiczeń i głodówki waga jest wciąż taka sama. Więc co to za różnica czy teraz zjesz jabłko czy kawałek pizzy. Uczucie bezradności i smutku podczas wieczornej toalety będzie takie samo.

Jest też strach przed jedzeniem, który nie tylko sprawia, że nie smakuje zupa pomidorowa, ale mimo już i tak niskiej wagi wciąż widzisz w swoim ciele niedoskonałości, które  musisz pilnować, chować i zasłaniać przed innymi. Już zawsze.

Czasami widzimy młode kobiety z dużą nadwagą, które aż trudno uwierzyć, że się godzą nic z tym nie robić. Problem w tym, że one nie pogodziły się z nadwagą a z przekonaniem, że są gorsze, że tego nie da się zmienić, że już tak zawsze będą wyglądać. Często jest to wina rodziców, którzy nie koniecznie dbali o dietę swojego dziecka.

To właśnie takimi problemami zajmuje się psychodietetyk. Jest po to by motywować, pomóc przetrwać kryzys, odbudować własną wartość, odnaleźć w sobie siłę i piękno, zaakceptować własny wygląd lub przejść przez tą trudną drogę do jego poprawy razem.