5 rzeczy, których nie wiedziałeś o wodzie i odchudzaniu

Wszyscy powinniśmy pić dużo wody – co najmniej 8 szklanek dziennie! Ale na tym kończy się nasza wiedza.

Wszyscy wiemy, że przetrwanie zależy od picia wystarczającej ilości płynu, ale wielu z nas nie lubi picia wody i nie pije jej wystarczająco dużo. Wolelibyśmy mieć w sobie coś z cukrem lub kofeiną – które tak naprawdę odwadniają, a nie nawadniają. Na przykład – jeśli wypijesz filiżankę kawy, idziesz do łazienki, w rzeczywistości wydasz więcej płynu, niż go spożyłeś.

Oto 5 dobrych powodów, dla których wszyscy powinniśmy pić więcej wody i jak może pomóc w odchudzaniu:

1) Woda tłumi apetyt.

Czy kiedykolwiek zacząłeś czuć głód i sięgnąłeś po przekąskę? Twoje ciało prosiło o coś i zakładałeś, że to musi być jedzenie. Ale to mogło być tylko pragnienie. Następnym razem weź szklankę wody i sprawdź, czy to pomoże, możesz być po prostu odwodniony.

Woda pomoże również metabolizować przechowywane tłuszcze. Badania wykazały, że spadek wody spowoduje wzrost depozytów tłuszczu. Wzrost wody może to zmniejszyć.

Twoje nerki działają najlepiej, gdy dostarczasz dużo płynu. Jeśli nie działają prawidłowo, zrzucą część swojego obciążenia na wątrobę. Jedną z funkcji wątroby jest metabolizowanie zmagazynowanego tłuszczu w energię dla organizmu. Ale jeśli wątroba musi wykonywać niektóre czynności nerek, nie działa tak, jak powinna, więc metabolizm tłuszczu jest spowolniony, co może zatrzymać utratę masy ciała.

2) Zatrzymanie wody w organiźmie? Pij jeszcze więcej!

Gdy ciało nie otrzyma wystarczającej ilości wody, postrzega to jako zagrożenie dla przetrwania. Tak więc każda kropla płynu, którą dostarczysz, będzie się zatrzymywać. Woda jest przechowywana na zewnątrz komórek, co pojawi się w spuchniętych rękach i stopach. Pigułka na pozbycie się wody może pomóc, ale zapewnia to tylko krótkoterminowe rozwiązanie. Ponieważ taka tabletka  usuwa wodę z organizmu, zabiera ona ze sobą również niektóre składniki odżywcze. Ciało nadal będzie postrzegać to jako zagrożenie dla przetrwania, a następnym razem, gdy coś wypijesz, ciało je zatrzyma.

Najlepszym sposobem na zwalczanie tego jest picie większej ilości wody. Ciało będzie wiedziało, że istnieje nieskończona ilość zapasów, więc przestanie trzymać się każdej kropli. Może się okazać, że jeśli stosujesz dietę wysokosodową, będziesz cierpieć z powodu zatrzymywania wody. Ponownie pij więcej wody. Pomoże to przepłukać sód przez nerki i utrzymać prawidłowe funkcjonowanie.

3) Duży kontra mały.

Osoba z nadwagą potrzebuje więcej wody niż chuda. Osoba z nadwagą ma większe obciążenie metaboliczne. Jak dowiedzieliśmy się powyżej, woda może metabolizować tłuszcz. Potrzebna jest większa ilość wody, aby pomóc nerkom i wątrobie optymalnie funkcjonować. Średnio na każde 10kg  nadwagi potrzebna jest dodatkowa szklanka wody.

4) Komórki tłuszczowe 

Komórki tłuszczowe „nie lubią” wody i uciekają przed nią, łącząc się z innymi komórkami tłuszczowymi w skupiska. Jeżeli chcemy pozbyć się tłuszczu, musimy te skupiska rozbić, a w tej akcji pomoże nam właśnie woda.

Cały czas szukamy złotego środka na odchudzanie. Okazuje się, że jeden ze sposobów, który może nam w tym pomóc, jest na wyciągnięcie ręki. I to dosłownie. Mowa o wodzie. Gdy połączymy odpowiednie nawodnienie organizmu z pełnowartościowymi posiłkami, systematyczną aktywnością fizyczną, masa i obwody ciała zaczną się zmniejszać. [1]

Jak to działa?

Pierwszy krok, który powinniśmy wykonać, to maksymalne nawodnienie naszego organizmu. Spowoduje ono, że tysiące małych kropel tłuszczu będą łatwiejszym łupem energetycznym. Innymi słowy – szybciej wykorzystamy je jako „paliwo” dla pracujących mięśni. Jak to działa? Tkanka tłuszczowa ze zbitej masy przekształca się w luźną strukturę, której łatwiej się pozbyć. [1]

 

5) Odpady.

Kiedy tracimy na wadze, mamy dużo więcej metabolizowanego tłuszczu, którego można się pozbyć. Picie większej ilości wody pomoże wypłukać te odpady z organizmu. Woda może również pomóc w zaparciach. Ciało wysysa to, czego potrzebuje z wewnętrznych zasobów, w tym jelita grubego. Jeśli w ciele nie ma wystarczającej ilości płynu, może to powodować zaparcia. Lekarstwo? Zgadłeś – pij więcej wody!

Ile wody powinniśmy pić?

Mówi się, że 8 szklanek jest wystarczające, ale jak duże (lub małe) są szklanki? Powinniśmy spożywać około 1,5 litra dziennie. Brzmi to dużo, gdy nie jesteś przyzwyczajony do picia takiej ilości wody. Ale po kilku dniach miniesz okres „przełomu” i zaczniesz odzyskiwać naturalne pragnienie. Na koniec będziesz zaskoczony, jak łatwo można pić 1,5 litra.

Jeśli przestaniesz pić wystarczającą ilość wody, twoje ciało zostanie wytrącone z równowagi. Może wystąpić zwiększenie masy ciała, zatrzymanie płynów i utrata pragnienia.

_____________________

[1] https://www.hellozdrowie.pl/blog-spalaj-tluszcz-pijac-wode/

Źródło – https://www.streetdirectory.com/travel_guide/48619/lose_weight/5_things_you_did_not_know_about_drinking_water_and_weight_loss.html